Folders |
2015 Results - Nevada Regional USATF MastersPublished by
Licensed to Nevada Track Stats, Inc - Contractor License HY-TEK's Meet Manager 5/23/2015 03:55 PM 2015 Nevada USATF Regional Open-Masters - 5/23/2015 **NTS-Timing** Nv.Runnerspace.com UNLV, Las Vegas, NV Results
W60 100 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== Finals 1 O'Brien, Sandra W61 Unattached 23.35 -1.8
W50 200 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== 1 McCade, Devy W53 Unattached 37.68 -0.3
W65 200 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== 1 King, Nancy W68 Unattached 39.26 -0.3
W60 400 Meter Dash ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 O'Brien, Sandra W61 Unattached 2:09.17
W65 400 Meter Dash ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 King, Nancy W68 Unattached 1:29.67
W55 800 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Quick, Sylvia W55 Unattached 3:08.90 2 Shannon, Jeneith W57 Unattached 8:10.76
W55 5000 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Schweppe, Linda W57 Unattached 43:37.20
W60 5000 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Montoya, Rosalie W63 Unattached 39:43.30
W65 High Jump ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Glass, Latanya W68 Unattached 1.17m 3-10.00
W29&U Pole Vault ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Gravo, McKenzie W18 Unattached 10-04.00 3.14m
W29&U Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Washington, Ariel W16 Throwers Respect 9.49m 31-01.75 2 Stevenson-Collins, Jayla W19 Throwers Respect 9.42m 30-11.00 3 Miller, Alexandra W16 Throwers Respect 7.94m 26-00.75
W60 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 4 O'Brien, Sandra W61 Unattached 5.62m 18-05.25
W65 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Glass, Latanya W68 Unattached 8.94m 29-04.00
W75 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Janne, Dee Anne W77 Unattached 5.71m 18-09.00
W29&U Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Stevenson-Collins, Jayla W19 Throwers Respect 30.48m 100-00 2 Washington, Ariel W16 Throwers Respect 27.76m 91-01 3 Miller, Alexandra W16 Throwers Respect 24.19m 79-04
W60 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 4 O'Brien, Sandra W61 Unattached 11.41m 37-05
W70 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Nickelson, Margrit W74 Unattached 11.33m 37-02
W75 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Janne, Dee Anne W77 Unattached 12.65m 41-06
W29&U Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Stevenson-Collins, Jayla W19 Throwers Respect 39.21m 128-08 2 Washington, Ariel W16 Throwers Respect 25.02m 82-01
W60 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 3 O'Brien, Sandra W61 Unattached 14.43m 47-04
W65 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== -- Glass, Latanya W68 Unattached FOUL
W75 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Janne, Dee Anne W77 Unattached 15.69m 51-06
W29&U Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Washington, Ariel W16 Throwers Respect 25.48m 83-07 2 Miller, Alexandra W16 Throwers Respect 16.77m 55-00
W60 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 O'Brien, Sandra W61 Unattached 11.85m 38-10
W65 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Glass, Latanya W68 Unattached 17.56m 57-07
W75 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Janne, Dee Anne W77 Unattached 10.43m 34-03
W55 5000 Meter Race Walk ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Parrish-Kell, Bonnie W56 Unattached 48:44.96
W65 5000 Meter Race Walk ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Frable, Kathleen W69 Unattached 34:17.92
M29&U 100 Meter Dash ======================================================================== Name Age Team Finals Wind H# ======================================================================== 1 Scott, Rushane M26 Unattached 10.88 -1.4 1 2 Lawrynowicz, Jacek M22 Unattached 11.25 -1.4 1 3 Kennedy, Preston M15 Unattached 13.34 -1.8 2
M60 100 Meter Dash ======================================================================== Name Age Team Finals Wind H# ======================================================================== 1 Devaney, Michael M64 Unattached 20.21 -1.8 2
M65 100 Meter Dash ======================================================================== Name Age Team Finals Wind H# ======================================================================== 1 Battle, Leroy M66 Unattached 15.36 -1.8 2 2 Schuster, Neal M67 Unattached 17.57 -1.8 2
M75 100 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== 1 Stoterau, Jack M78 Unattached 19.15 -1.4
M80 100 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== 1 Vianzon, Roger M82 Unattached 25.46 -1.4
M29&U 200 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== 1 Lawrynowicz, Jacek M22 Unattached 22.91 -2.2
M65 200 Meter Dash ===================================================================== Name Age Team Finals Wind ===================================================================== 1 Battle, Leroy M66 Unattached 32.10 -2.2
M75 200 Meter Dash ======================================================================== Name Age Team Finals Wind H# ======================================================================== 1 Stoterau, Jack M78 Unattached 40.49 -2.2 2
M80 200 Meter Dash ======================================================================== Name Age Team Finals Wind H# ======================================================================== 1 Vianzon, Roger M82 Unattached 1:04.96 -2.2 2
M60 400 Meter Dash ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Southwick, Edward M60 Unattached 1:02.83 2 Mobley, Sr, Eric M61 Unattached 1:15.77
M80 400 Meter Dash ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Vianzon, Roger M82 Unattached 2:25.26
M29&U 800 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Hernandez, Manuel M19 Unattached 1:56.35
M50 800 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Mills, Steve M52 Unattached 2:35.06
M60 800 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Southwick, Edward M60 Unattached 2:22.54 2 Mobley, Sr, Eric M61 Unattached 3:22.18 3 Devaney, Michael M64 Unattached 4:51.30
M50 1500 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Mills, Steve M52 Unattached 5:26.24
M60 1500 Meter Run ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Devaney, Michael M64 Unattached 10:07.64
M29&U High Jump ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Scalley, Garrett M18 Unattached 1.42m 4-07.75
M55 High Jump ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Gorgol, Zygmunt M55 Unattached 1.52m 4-11.75 2 Stephens, Jeff M55 Unattached 1.47m 4-09.75
M65 High Jump ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Frable, Norman M69 Unattached 1.32m 4-04.00 2 Schuster, Neal M67 Unattached 1.07m 3-06.00
M70 High Jump ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== -- Rider, Dennis M72 Unattached NH
M29&U Pole Vault ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 McDonald, Ben M14 Unattached 10-08.00 3.25m 1 Scalley, Garrett M18 Unattached 9-10.00 2.99m
M45 Pole Vault ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Connelly, Gary M49 Unattached 10-04.00 3.14m
M65 Pole Vault ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Perkins, Bruce M69 Unattached 9-04.00 2.84m
M70 Pole Vault ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Connelly, Mardon M73 Unattached 9-04.00 2.84m
M55 Long Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Wallace, Chris M58 Unattached 4.10m NWI 13-05.50
M60 Long Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Mobley, Sr, Eric M61 Unattached 3.81m NWI 12-06.00
M65 Long Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Schuster, Neal M67 Unattached 3.56m NWI 11-08.25
M70 Long Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Baker, Kenneth M71 Unattached 3.26m NWI 10-08.50
M55 Triple Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Wallace, Chris M58 Unattached 8.72m NWI 28-07.50
M65 Triple Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Battle, Leroy M66 Unattached 7.45m NWI 24-05.50
M70 Triple Jump =============================================================================== Name Age Team Finals Wind =============================================================================== 1 Rider, Dennis M72 Unattached 4.35m NWI 14-03.25
M29&U Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Williams, Brady M18 Throwers Respect 13.54m 44-05.25 2 Kaanaana, Darrell M18 Throwers Respect 13.19m 43-03.25 3 Gomez, Samuel M17 Throwers Respect 11.95m 39-02.50 4 Benham, Nicholas M15 Unattached 10.99m 36-00.75 5 Roberts, Dante M17 Throwers Respect 10.77m 35-04.00 6 Vea, Cyrius M17 Throwers Respect 10.53m 34-06.75 7 Ruliffson, Ethan M17 Throwers Respect 9.35m 30-08.25 8 Moore, Corey M14 Throwers Respect 9.07m 29-09.25
M55 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Pirrone, Douglas M59 Unattached 8.25m 27-01.00
M60 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Mobley, Sr, Eric M61 Unattached 9.92m 32-06.50
M70 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Haigwood, Raymond M73 Unattached 9.30m 30-06.25 2 Steusel, Paul M72 Unattached 8.98m 29-05.50 3 Baker, Kenneth M71 Unattached 8.75m 28-08.50 4 Rider, Dennis M72 Unattached 7.93m 26-00.25
M80 Shot Put ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Nickelson, James M83 Unattached 9.56m 31-04.50 2 Janne, Jack M81 Unattached 7.93m 26-00.25
M29&U Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Williams, Brady M18 Throwers Respect 42.74m 140-03 2 Vea, Cyrius M17 Throwers Respect 40.81m 133-11 3 Nagel, Keith M18 Throwers Respect 39.94m 131-00 4 Kaanaana, Darrell M18 Throwers Respect 39.89m 130-10 5 Gomez, Samuel M17 Throwers Respect 39.66m 130-01 6 Moore, Corey M14 Throwers Respect 38.51m 126-04 7 Benham, Nicholas M15 Unattached 36.76m 120-07 8 Roberts, Dante M17 Throwers Respect 34.88m 114-05 9 Caruso, Matthew M18 Unattached 32.85m 107-09 10 Ruliffson, Ethan M17 Throwers Respect 26.82m 88-00 11 Scalley, Garrett M18 Unattached 19.04m 62-06
M50 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Sablay, Kenneth M54 Unattached 31.44m 103-02
M55 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Pirrone, Douglas M59 Unattached 28.84m 94-07
M65 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 North, Michael M68 Unattached 25.23m 82-09 2 Schuster, Neal M67 Unattached 24.86m 81-07
M70 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Haigwood, Raymond M73 Unattached 27.16m 89-01 2 Steusel, Paul M72 Unattached 24.99m 82-00
M80 Discus Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Nickelson, James M83 Unattached 25.81m 84-08 2 Janne, Jack M81 Unattached 20.84m 68-04
M29&U Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Caruso, Matthew M18 Unattached 30.53m 100-02 2 Kaanaana, Darrell M18 Throwers Respect 25.51m 83-08 3 Williams, Brady M18 Throwers Respect 22.69m 74-05 4 Benham, Nicholas M15 Unattached 22.65m 74-04 5 Ruliffson, Ethan M17 Throwers Respect 20.85m 68-05 6 Moore, Corey M14 Throwers Respect 20.18m 66-02
M35 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Atkinson, Karl M36 Unattached 52.40m 171-11
M55 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Pirrone, Douglas M59 Unattached 19.98m 65-07
M65 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Schuster, Neal M67 Unattached 24.72m 81-01
M70 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Steusel, Paul M72 Unattached 22.16m 72-08 2 Rider, Dennis M72 Unattached 20.17m 66-02
M80 Hammer Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Janne, Jack M81 Unattached 20.42m 67-00
M29&U Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Nagel, Keith M18 Throwers Respect 49.10m 161-01 2 Gomez, Samuel M17 Throwers Respect 45.85m 150-05 3 Roberts, Dante M17 Throwers Respect 35.02m 114-11 4 Kaanaana, Darrell M18 Throwers Respect 31.53m 103-05 5 Bruce, Christopher M16 Throwers Respect 30.15m 98-11 6 Moore, Corey M14 Throwers Respect 27.41m 89-11 7 Ruliffson, Ethan M17 Throwers Respect 19.54m 64-01
M40 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Ecker, Travis M41 Unattached 42.63m 139-10
M60 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Finkbeiner, Michael M61 Unattached 38.04m 124-10
M65 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Schuster, Neal M67 Unattached 27.84m 91-04
M70 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Rider, Dennis M72 Unattached 26.88m 88-02 2 Steusel, Paul M72 Unattached 26.07m 85-06 3 Baker, Kenneth M71 Unattached 25.06m 82-03 4 Haigwood, Raymond M73 Unattached 24.13m 79-02
M80 Javelin Throw ========================================================================== Name Age Team Finals ========================================================================== 1 Janne, Jack M81 Unattached 20.74m 68-00
M60 5000 Meter Race Walk ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Devaney, Michael M64 Unattached 33:04.68
M65 5000 Meter Race Walk ================================================================ Name Age Team Finals ================================================================ 1 Frable, Norman M69 Unattached 28:15.02
More news |