Mens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Scotty May 11 Tonopah 11.42
2 Becker Blaine 12 West Wendover 11.62
3 Blake Dorian 11 Battle Mountain 11.67
4 Smith Colton 9 West Wendover 12.05
5 Vinny Bagarose 10 Tonopah 12.23
6 Ricardo Rodriguez 12 Round Mountain 12.34
7 Jose Pacheco 11 White Pine 12.44
8 Saxton Brewster 9 White Pine 12.51
9 Manuel Covell-Linares 12 Tonopah 13.13
10 Zach Jones 10 Round Mountain 13.50
11 Fernando Carrillo 10 Battle Mountain 13.90
12 Alex Ruelas 11 Battle Mountain 14.05
13 Victor Garcia 12 Battle Mountain 14.38
14 Christian Eusebio 11 Battle Mountain 15.35
David Ingram 10 Pahranagat Valley NT
Saiki Ryan 12 West Wendover NT
Izaak Stahl 9 Battle Mountain NT
Brendon Rimington 10 Lund NT
Mens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathaniel Lee 12 White Pine 56.47
2 Andrew Cox 11 Battle Mountain 58.31
3 Smith Colton 9 West Wendover 58.60
4 Fabian Castaneda 9 Battle Mountain 59.97
5 Deandre Powell 9 Battle Mountain 1:01.35
6 Errol Porter 11 Eureka 1:03.27
7 Ryan Bettany 11 Battle Mountain 1:07.57
8 Justin Mabson 9 White Pine 1:08.09
9 Saul Ramirez 11 West Wendover 1:08.12
10 Cervantes Ricardo 9 West Wendover 1:11.88
11 Hansen Trevor 11 West Wendover 1:13.00
Christian Eusebio 11 Battle Mountain NT
Fernando Carrillo 10 Battle Mountain NT
Michael Cory 12 Battle Mountain NT
Chris Wilkins 12 Battle Mountain NT
Mens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Sam Stewart 10 White Pine 4:58.00
2 Brendan Mears 11 Eureka 5:11.00
3 Colton Kelly-Brady 11 Owyhee 5:22.00
4 Aguirre Jorge 9 West Wendover 5:29.00
5 Hernandez Jair 10 West Wendover 5:40.00
6 Kayden Davis 10 White Pine 5:40.50
7 Stephen Watts 11 Eureka 5:44.00
8 Hernandez Luis 11 West Wendover 6:06.00
9 Rojas Lisandro 10 West Wendover 6:13.00
10 Jay Mabson 11 White Pine 6:17.00
Rochester Matt 10 Battle Mountain NT
Noah Burkhart 12 Battle Mountain NT
Oscar Heredia 11 Pahranagat Valley NT
Brent Thatcher 9 Pahranagat Valley NT
Danny Heredia 10 Pahranagat Valley NT
Matthew Prince 10 Pahranagat Valley NT
Mens 110 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathaniel Lee 12 White Pine 18.26
2 Kolton Bilbao 10 White Pine 18.67
3 Rosales Chuy 10 West Wendover 19.29
4 Lucas Thomas 12 Owyhee 20.57
5 Ryan Bettany 11 Battle Mountain 20.88
6 Kammren Henderson 11 Tonopah 21.23
Mens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Tonopah 48.75
2 White Pine 49.13
3 Battle Mountain 52.14
Mens 4x200 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 Tonopah 1:45.39
2 White Pine 1:48.94
3 West Wendover 1:56.03
Battle Mountain DQ
Pahranagat Valley NT
Pahranagat Valley NT
Mens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 West Wendover 9:45.00
2 White Pine 10:03.00
3 Battle Mountain 10:09.00
Mens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Richard Pete 11 Owyhee 43-07.00
2 Dj Potter 11 Battle Mountain 37-04.00
3 Chris Hill 11 White Pine 37-03.50
4 Marco Vallejo 11 Battle Mountain 36-10.00
5 Seth Howard 11 Owyhee 36-09.50
6 Anthony Hernandez 11 Owyhee 35-03.00
7 Trevor Merritt 11 Eureka 34-08.50
8 Regan Knight 11 Battle Mountain 33-10.50
9 Eddie Morfin 9 Battle Mountain 33-02.00
10 Manuel Covell-Linares 12 Tonopah 33-00.75
11 Ivan Chavez 11 Round Mountain 31-11.00
12 Noah Burkhart 12 Battle Mountain 31-00.00
13 Carter Jaxon 11 West Wendover 30-06.00
14 Arias James 9 West Wendover 30-04.00
15 Ramirez Mario 11 West Wendover 30-01.00
16 Copelan Louie 10 West Wendover 27-10.50
17 Adam Nalley 10 Owyhee 25-08.00
18 Adrian Cortez 9 Tonopah 24-06.00
19 Adam Gutierrez 10 Round Mountain 23-11.00
20 Jorge Chamorro 9 White Pine 23-06.00
21 Joseph Watts 9 Eureka 21-11.50
Garrick Gartiez 11 Owyhee ND
Jace Jones 12 Owyhee ND
Zach Heese 10 Battle Mountain ND
Mens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Richard Pete 11 Owyhee 122-02
1 Carter Jaxon 11 West Wendover 122-02
3 Seth Howard 11 Owyhee 107-09
4 Marco Vallejo 11 Battle Mountain 105-05
5 Trevor Merritt 11 Eureka 104-11
6 Dj Potter 11 Battle Mountain 101-04
7 Anthony Hernandez 11 Owyhee 97-01
8 Eddie Morfin 9 Battle Mountain 95-05
9 Manuel Covell-Linares 12 Tonopah 94-06
10 Regan Knight 11 Battle Mountain 93-01
11 Chris Hill 11 White Pine 84-03
12 Tyler Tighe 11 Round Mountain 78-09
12 Becker Garrett 9 West Wendover 78-09
14 Noah Burkhart 12 Battle Mountain 73-09
15 Ramirez Mario 11 West Wendover 65-05
16 Adam Nalley 10 Owyhee 63-02
17 Joseph Watts 9 Eureka 58-07
18 Adrian Cortez 9 Tonopah 58-02
19 Adam Gutierrez 10 Round Mountain 57-11
20 Jorge Chamorro 9 White Pine 56-09
Garrick Gartiez 11 Owyhee ND
Jace Jones 12 Owyhee ND
Zach Heese 10 Battle Mountain ND
Mens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Tyler Kirkland 10 Tonopah 5-08.00
2 Saxton Brewster 9 White Pine 5-04.00
3 Trevor Merritt 11 Eureka 5-02.00
3 Regan Knight 11 Battle Mountain 5-02.00
3 Andrew Cox 11 Battle Mountain 5-02.00
6 Brendon Rimington 10 Lund 5-00.00
7 Titus Donderski 11 White Pine 4-06.00
7 Wilcox Jedrek 10 West Wendover 4-06.00
7 Hernandez Colten 9 West Wendover 4-06.00
Becker Garrett 9 West Wendover NH
Deandre Powell 9 Battle Mountain NH
Vargus Raul 9 West Wendover NH
Mens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Cole Burdick 11 White Pine 10-00.00
2 Jacob Baer 12 White Pine 9-00.00
3 Jay Mabson 11 White Pine 7-06.00
4 Titus Donderski 11 White Pine 6-06.00
Mens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Blake Dorian 11 Battle Mountain 20-00.50
2 Saxton Brewster 9 White Pine 19-11.00
3 Nathaniel Lee 12 White Pine 19-06.00
4 Cole Burdick 11 White Pine 17-06.00
4 Deandre Powell 9 Battle Mountain 17-06.00
6 Nefi Perez 11 White Pine 16-02.00
7 Ivan Chavez 11 Round Mountain 15-11.50
8 Rodriguez Martin 12 West Wendover 15-09.50
9 Zach Jones 10 Round Mountain 15-02.50
10 Oscar Heredia 11 Pahranagat Valley 14-11.50
11 Ricardo Rodriguez 12 Round Mountain 14-09.00
12 Hernandez Colten 9 West Wendover 14-04.00
13 Alex Ruelas 11 Battle Mountain 14-03.00
14 Victor Garcia 12 Battle Mountain 14-01.00
15 Brent Thatcher 9 Pahranagat Valley 12-07.00
16 Adrian Cortez 9 Tonopah 12-06.00
17 Adam Gutierrez 10 Round Mountain 11-08.00
18 Joseph Watts 9 Eureka 10-05.00
David Ingram 10 Pahranagat Valley ND
Adam Nalley 10 Owyhee ND
Garrick Gartiez 11 Owyhee ND
Landeros Luis 11 West Wendover ND
Saiki Ryan 12 West Wendover ND
Tyler Kirkland 10 Tonopah ND
Matthew Prince 10 Pahranagat Valley ND
Chris Wilkins 12 Battle Mountain ND
Mens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Nathaniel Lee 12 White Pine 38-08.50
2 Blake Dorian 11 Battle Mountain 38-05.00
3 Anthony Hernandez 11 Owyhee 37-00.00
4 Andrew Cox 11 Battle Mountain 36-09.00
5 Nefi Perez 11 White Pine 35-00.00
6 Ivan Chavez 11 Round Mountain 33-01.00
7 Lucas Thomas 12 Owyhee 32-10.00
8 Hernandez Colten 9 West Wendover 30-11.00
9 Becker Garrett 9 West Wendover 29-11.00
10 Rodriguez Martin 12 West Wendover 28-02.00
11 Rojas Lisandro 10 West Wendover 27-09.50
12 Alex Ruelas 11 Battle Mountain 26-08.00
13 Tyler Tighe 11 Round Mountain 26-05.00
Tyler Kirkland 10 Tonopah ND
Kammren Henderson 11 Tonopah ND
Chris Wilkins 12 Battle Mountain ND
Womens 100 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Megan Damele 11 Eureka 13.39
2 Madison Brock 12 Tonopah 14.10
2 Hannah Barber 9 White Pine 14.10
4 Kelsea Reid 12 Lund 14.34
5 Alicia Pascascio 10 White Pine 14.89
5 Perez Jocy 9 West Wendover 14.89
7 Emily Bischoff 11 White Pine 14.91
8 Hania Amezcua 9 Battle Mountain 15.25
8 Larae Tomera 11 Battle Mountain 15.25
10 Justine Jury 10 Battle Mountain 16.05
11 Leticia Chavez 11 Battle Mountain 16.16
12 Contreras Susi 10 West Wendover 18.32
13 Kayla Slattery 9 Tonopah 18.82
Daniela Rios 9 Battle Mountain NT
Lexie Reynolds 10 Lund NT
Zoey Policky 10 Austin NT
Nicole Burton 10 Eureka No Mark
Womens 400 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Megan Damele 11 Eureka 1:02.78
2 Mikinley Prengel 10 White Pine 1:02.99
3 Shawn Petersen 9 White Pine 1:09.70
4 Nicole Orozco 12 Eureka 1:11.00
5 Kelsea Reid 12 Lund 1:14.27
6 Catherine Dunlavy 11 Battle Mountain 1:21.29
7 Caitlin Book 12 Battle Mountain 1:21.71
8 Tanna Deeds 9 White Pine 1:25.00
Aimee Thompson 9 Tonopah NT
Victoria Fitch 9 Tonopah NT
Angel Greely 9 Lund NT
Minami Onodera 10 Pahranagat Valley NT
Cecilia Leon 12 Battle Mountain NT
Jessica Harrington 10 Pahranagat Valley NT
Womens 1600 Meters
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Caitlin Stanton 12 White Pine 6:14.00
2 Katie Damele 10 Eureka 6:18.00
3 Cecilia Leon 12 Battle Mountain 6:42.00
4 Maddie Wahrenburg 9 Battle Mountain 7:52.00
5 Candyce Humphries 9 White Pine 7:53.00
Minami Onodera 10 Pahranagat Valley NT
Sylvia Williams 9 White Pine NT
Shayla Leavitt 10 Pahranagat Valley NT
Womens 300 Meter Hurdles
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Dayana Rodriguez 12 Battle Mountain 56.93
2 Lily Fullmer 9 White Pine 57.60
3 Emily Young 11 Austin 1:01.80
4 Olivia Price 12 Battle Mountain 1:07.00
5 Smith Ashley 12 West Wendover 1:17.95
6 Zoey Policky 10 Austin 1:18.20
Womens 4x100 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 White Pine 56.89
2 Eureka 1:00.18
3 Battle Mountain 1:02.47
4 Owyhee 1:03.33
Tonopah NT
Womens 4x200 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 White Pine 1:55.62
2 Eureka 2:06.01
3 Battle Mountain 2:17.47
Tonopah NT
Womens 4x800 Relay
=====================================================
Place School Final
=====================================================
1 White Pine 12:25.00
2 Owyhee 14:11.00
3 Battle Mountain 14:47.00
Womens Shot Put
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Destany Pete 9 Owyhee 28-00.00
2 Kelli Catches 11 Owyhee 27-03.00
3 Katie Damele 10 Eureka 26-08.00
4 Emily Bischoff 11 White Pine 26-02.50
5 Hannah Barber 9 White Pine 25-04.50
6 Emma Boren 9 Lund 24-11.50
7 Hernandez Carmen 12 West Wendover 23-07.50
8 Lauren Avedician 11 Battle Mountain 23-03.50
9 Luna Nancy 9 West Wendover 22-09.00
10 Maryn Vantassell 9 White Pine 22-04.50
11 Aimee Thompson 9 Tonopah 21-07.50
12 Mayci Philips 9 Tonopah 21-07.00
13 Vicky Dennis 10 Tonopah 21-05.00
14 Lizzi Sadler 11 Battle Mountain 20-09.00
15 Shadow Quertermous 10 Austin 20-07.50
16 Sarah Mills 11 Battle Mountain 20-07.00
17 Correra Angela 12 West Wendover 19-03.00
18 Cammie Poulsen 9 White Pine 18-07.00
19 Daniela Rios 9 Battle Mountain 15-00.50
Angel Greely 9 Lund ND
Tainui Brewster 12 White Pine ND
Womens Discus
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Kelli Catches 11 Owyhee 85-08
2 Hannah Barber 9 White Pine 82-10
3 Maryn Vantassell 9 White Pine 73-11
3 Tainui Brewster 12 White Pine 73-11
5 Lauren Avedician 11 Battle Mountain 72-04
6 Skyla Thomas 10 Owyhee 69-03
7 Luna Nancy 9 West Wendover 68-11
8 Correra Angela 12 West Wendover 67-11
9 Hernandez Carmen 12 West Wendover 64-00
10 Sarah Mills 11 Battle Mountain 62-08
11 Nicole Orozco 12 Eureka 62-00
12 Destany Pete 9 Owyhee 61-11
13 Aimee Thompson 9 Tonopah 61-07
14 Emma Boren 9 Lund 58-04
15 Natalia Burton 11 Eureka 58-01
16 Mayci Philips 9 Tonopah 57-03
17 Perez Jocy 9 West Wendover 55-02
18 Victoria Fitch 9 Tonopah 49-06
19 Vicky Dennis 10 Tonopah 45-09
20 Cammie Poulsen 9 White Pine 43-11
Angel Greely 9 Lund ND
Shadow Quertermous 10 Austin ND
Womens High Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Lucy Fullmer 11 White Pine 4-11.00
2 Emily Young 11 Austin 4-06.00
2 Lily Fullmer 9 White Pine 4-06.00
4 Shawn Petersen 9 White Pine 4-04.00
4 Sarah Mills 11 Battle Mountain 4-04.00
6 Justine Jury 10 Battle Mountain 3-09.00
Shadow Quertermous 10 Austin NH
Lizzi Sadler 11 Battle Mountain NH
Womens Pole Vault
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Jenna Gubler 10 White Pine 6-06.00
1 Madeline Pickens 11 White Pine 6-06.00
1 Mikalyn Almberg 11 White Pine 6-06.00
4 Sylvia Williams 9 White Pine 6'00.00
Womens Long Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Samantha Gamberg 10 White Pine 15-01.00
2 Megan Damele 11 Eureka 15-00.50
3 Kelsea Reid 12 Lund 14-05.50
3 Madeline Pickens 11 White Pine 14-05.50
5 Wayne Piramide 12 Battle Mountain 13-00.00
6 Tainui Brewster 12 White Pine 12-09.00
6 Leticia Chavez 11 Battle Mountain 12-09.00
8 Dayani Manning 10 Owyhee 12-06.00
9 Jessica Harrington 10 Pahranagat Valley 12-05.00
10 Olivia Price 12 Battle Mountain 12-01.00
10 Kelli Catches 11 Owyhee 12-01.00
12 Shayla Leavitt 10 Pahranagat Valley 11-11.00
13 Kayla Slattery 9 Tonopah 11-09.50
13 Rebecca Mancha 9 Tonopah 11-09.50
15 Cevanna Shaffer 9 Owyhee 11-09.00
16 Perez Jocy 9 West Wendover 11-06.00
17 Hania Amezcua 9 Battle Mountain 11-04.00
18 Lexie Reynolds 10 Lund 11-02.50
19 Skyla Thomas 10 Owyhee 11-02.00
20 Trinity Shaffer 10 Owyhee 10-07.00
21 Tanna Deeds 9 White Pine 10-03.50
22 Zoey Policky 10 Austin 10-02.50
23 Daniela Rios 9 Battle Mountain 6-03.00
Kelsi Stork 9 White Pine No Mark
Minami Onodera 10 Pahranagat Valley ND
Womens Triple Jump
=========================================================================
Name Year School Final
=========================================================================
1 Mikinley Prengel 10 White Pine 32-08.00
2 Lucy Fullmer 11 White Pine 32-02.00
3 Jenna Gubler 10 White Pine 31-10.00
4 Madeline Pickens 11 White Pine 31-00.00
5 Wayne Piramide 12 Battle Mountain 30-09.50
6 Emily Young 11 Austin 28-03.00
7 Rebecca Mancha 9 Tonopah 27-01.00
8 Catherine Dunlavy 11 Battle Mountain 26-09.00
9 Caitlin Book 12 Battle Mountain 25-09.00
10 Nicole Burton 10 Eureka 18-01.00
Mikalyn Almberg 11 White Pine ND
Shawn Petersen 9 White Pine ND
Varsity - Mens
1. |
White Pine |
148.5 |
2. |
Battle Mountain |
101.5 |
3. |
West Wendover |
64 |
4. |
Owyhee |
53 |
5. |
Tonopah |
47 |
6. |
Eureka |
24 |
7. |
Round Mountain |
8 |
8. |
Lund |
3 |
Varsity - Womens
1. |
White Pine |
200 |
2. |
Battle Mountain |
74 |
3. |
Eureka |
63 |
4. |
Owyhee |
45 |
5. |
Austin |
19 |
6. |
Lund |
17.5 |
7. |
West Wendover |
12.5 |
8. |
Tonopah |
9 |